اجازه ندهید گیاهان شما گرسنه بمانند

بر اساس نظرسنجی گالوپ باغبانی، کمتر از نیمی از باغداران خانگی کشور از هر نوع کود در چمن یا باغ خود استفاده می کنند. چیزی که در مورد این آمار مایه تاسف است این است که به این معنی است که باغداران به اندازه ای که باید گل یا محصول نمی گیرند. و احتمالاً با بیماری ها و مشکلات حشرات دست و پنجه نرم می کنند که می توان از آنها اجتناب کرد.

گیاهانی که به خوبی تغذیه می شوند سالم تر، پربارتر و زیباتر هستند. این مقاله اصول اولیه چرایی و چگونگی کود دهی باغ خود را پوشش می دهد.

مواد مغذی گیاهی 101

آن گوجه فرنگی های خوشمزه و گل های رز زیبایی را که سال گذشته پرورش دادید، به خاطر دارید؟ برای ساختن آن بافت های گیاهی، مواد مغذی از خاک گرفته شد. با کود دادن به باغ خود، مواد مغذی از دست رفته را جبران می کنید و اطمینان حاصل می کنید که گیاهان امسال غذای مورد نیاز برای شکوفایی را دارند.

مواد مغذی مورد نیاز گیاهان

درشت مغذی ها

مواد مغذی ساختاری بلوک های ساختمانی بیشتر مولکول های زیستی هستند. گیاهان عمدتاً اینها را از CO  (دی اکسید کربن) و H 2 O (آب) دریافت می کنند.

 • کربن
 • هیدروژن
 • اکسیژن

مواد مغذی اولیه در مقادیر زیاد توسط گیاهان مورد نیاز است، بنابراین تمایل دارند ابتدا از خاک تخلیه شوند. اینها اجزای اصلی اکثر کودها هستند.

 • نیتروژن  پایه تمام سلول ها، پروتئین ها و کلروفیل ها است. این به گیاهان کمک می کند تا پروتئین های مورد نیاز خود را برای تولید بافت های جدید بسازند و رشد رویشی زیادی را تقویت می کند. در طبیعت، نیتروژن اغلب کمبود دارد، بنابراین گیاهان به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که تا حد ممکن نیتروژن را جذب کنند، حتی اگر به معنای عدم مصرف سایر عناصر ضروری باشد. اگر نیتروژن بیش از حد در دسترس باشد، گیاه ممکن است شاخ و برگ فراوان رشد دهد اما میوه یا گل تولید نکند. 
 • فسفر رشد ریشه را تحریک می کند، به گیاه کمک می کند تا جوانه ها و گل ها را تنظیم کند، سرزندگی را بهبود می بخشد و اندازه بذر را افزایش می دهد. کمبود فسفر منجر به رشد کند و گیاهان ضعیف می شود.
 • پتاسیم قدرت کلی گیاه را بهبود می بخشد. به گیاهان کمک می کند تا کربوهیدرات ها را بسازند و مقاومت در برابر بیماری ها را ایجاد می کنند. همچنین به تنظیم فعالیت های متابولیک کمک می کند.

مواد مغذی ثانویه نیز مورد نیاز گیاهان است، اما در مقادیر بسیار کمتر

 • کلسیم توسط گیاهان در غشای سلولی، در نقاط رشد آنها و برای خنثی کردن مواد سمی استفاده می شود. علاوه بر این، کلسیم ساختار خاک را بهبود می بخشد و به اتصال ذرات آلی و معدنی به یکدیگر کمک می کند.
 • منیزیم تنها جزء فلزی کلروفیل است. بدون آن، گیاهان نمی توانند نور خورشید را پردازش کنند.
 • گوگرد جزء بسیاری از پروتئین ها است.

ریز مغذی ها

در نهایت، هفت عنصر وجود دارد که گیاهان به مقدار کمی به آنها نیاز دارند. خاک سالم که دارای مواد آلی زیاد است معمولاً حاوی مقادیر کافی از هر یک از این ریزمغذی‌ها است:

 • بور
 • فلز مس
 • اهن
 • مولیبدن
 • فلز روی
 • کلر
 • منگنز

 

ارگانیک در مقابل مصنوعی

آیا گیاهان واقعا اهمیت می دهند که مواد مغذی خود را از کجا دریافت می کنند؟ بله، زیرا کودهای آلی و مصنوعی مواد مغذی را به روش های مختلف تامین می کنند. کودهای آلی از رسوبات معدنی طبیعی و مواد آلی مانند استخوان یا پودر گیاهی یا کود کمپوست ساخته می شوند. کودهای مصنوعی از فرآوری شیمیایی مواد خام ساخته می شوند.

به طور کلی، مواد مغذی موجود در کودهای آلی محلول در آب نیستند و در طی چند ماه یا حتی سال ها به آرامی در گیاهان آزاد می شوند. به همین دلیل، کودهای آلی بهتر است در پاییز استفاده شوند تا مواد مغذی در بهار در دسترس باشند. این کودهای آلی میکروارگانیسم های مفید خاک را تحریک کرده و ساختار خاک را بهبود می بخشد. میکروب های خاک نقش مهمی در تبدیل کودهای آلی به مواد مغذی محلول دارند که می توانند توسط گیاهان شما جذب شوند. در بیشتر موارد، کودهای آلی و کمپوست تمام عناصر ثانویه و ریز مغذی مورد نیاز گیاهان شما را تامین می کنند.

کودهای مصنوعی محلول در آب هستند و می توانند تقریباً بلافاصله توسط گیاه جذب شوند. در واقع استفاده بیش از حد کود مصنوعی می تواند شاخ و برگ را “سوزاند” و به گیاهان شما آسیب برساند. کودهای مصنوعی باعث تقویت سریع گیاهان می شوند، اما برای بهبود بافت خاک، تحریک زندگی خاک یا بهبود حاصلخیزی طولانی مدت خاک شما کار چندانی انجام نمی دهند. از آنجایی که کودهای مصنوعی بسیار محلول در آب هستند، می توانند به داخل رودخانه ها و حوضچه ها نیز نفوذ کنند. کودهای مصنوعی در اوایل بهار دارای مزایایی هستند. از آنجایی که آنها محلول در آب هستند، حتی زمانی که خاک هنوز سرد است و میکروب های خاک غیر فعال هستند، در دسترس گیاهان هستند. به همین دلیل، برخی از کودهای ارگانیک، مانند کود همه منظوره PHC ، حاوی مقادیر کمی کود مصنوعی برای اطمینان از در دسترس بودن مواد مغذی هستند.

برای سلامت طولانی مدت باغ خود، تغذیه گیاهان خود با ساخت خاک با کودهای آلی و کمپوست بهترین است. این به شما خاکی می دهد که سرشار از مواد آلی و سرشار از حیات میکروبی است.

تغذیه برگی؟

گیاهان می توانند مواد مغذی را 8 تا 20 برابر موثرتر از طریق سطح برگ خود جذب کنند تا از طریق ریشه. در نتیجه، سمپاشی شاخ و برگ با مواد مغذی مایع می تواند عملکرد قابل توجهی داشته باشد. برای بهترین نتیجه، گیاهان را در مراحل حیاتی رشدشان مانند زمان نشا، زمان گلدهی و درست پس از تشکیل میوه اسپری کنید.

در مورد pH چطور؟

حتی اگر مواد مغذی مناسب در خاک وجود داشته باشد، اگر PH خاک خیلی بالا یا خیلی کم باشد، برخی از مواد مغذی نمی توانند توسط گیاهان جذب شوند. برای اکثر گیاهان، pH خاک باید بین 6.0 تا 7.0 باشد. آزمایش خاک PH خاک شما را اندازه گیری می کند . می‌توانید نمونه‌ای را به آزمایشگاه بفرستید (برای دریافت یک کیت کم‌هزینه با خدمات محلی خود تماس بگیرید) یا یک کیت خانگی بخرید و خودتان این کار را انجام دهید. از آهک یا خاکستر چوب می توان برای افزایش pH استفاده کرد. سولفات سولفور یا آلومینیوم می تواند pH را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که بهتر است pH خاک را به آرامی در طی یک یا دو سال افزایش یا کاهش دهید. تعدیل‌های چشمگیر می‌تواند منجر به افراط معکوس شود، که ممکن است بدتر از چیزی باشد که با آن شروع کرده‌اید. یک بار دیگر، یک راه حل مفید استفاده از کمپوست است. کمپوست pH خاک را تعدیل می کند و یکی از بهترین راه ها برای حفظ 6.5 ایده آل است.

نحوه انتخاب کود

در بیشتر موارد، یک کود همه منظوره 5-5-5 مواد مغذی مورد نیاز همه گیاهان برای رشد سالم را فراهم می کند. اگر آزمایش خاک کمبود مواد مغذی خاصی را نشان داد، یا اگر می‌خواهید کود خود را با نیازهای گیاهان خاص (گوجه‌فرنگی در مقابل گل) تنظیم کنید، می‌توانید فرمولاسیون خاصی را انتخاب کنید. آنچه انتخاب می کنید به خاک شما و آنچه در حال رشد هستید بستگی دارد.

سه عددی که روی برچسب کود می بینید، مانند 5-5-5، به شما می گوید که کود حاوی چه نسبتی از هر درشت مغذی است. عدد اول همیشه نیتروژن (N)، دومی فسفر (P) و سومین عدد پتاسیم (K) است. این نسبت “NPK” منعکس کننده مواد مغذی موجود بر حسب وزن موجود در آن کود است. به عنوان مثال، اگر یک کیسه 100 پوندی کود دارای نسبت NPK 5-7-4 باشد، حاوی 5 پوند نیترات، 7 پوند فسفات (که حاوی فسفر)، 4 پوند پتاس (که حاوی پتاسیم است) و 84 پوند است. پوند پرکننده

توجه داشته باشید که نسبت NPK کودهای آلی معمولاً کمتر از کودهای مصنوعی است. این به این دلیل است که طبق قانون، این نسبت فقط می تواند مواد مغذی را بیان کند که فوراً در دسترس هستند. بیشتر کودهای آلی حاوی مواد مغذی آهسته رهش هستند که به مرور زمان در دسترس خواهند بود. آنها همچنین حاوی عناصر کمیاب زیادی هستند که ممکن است توسط کودهای مصنوعی تامین نشوند.

کودهای ارائه شده توسط Gardener’s Supply یا تمام ارگانیک هستند یا عمدتاً حاوی مواد آلی هستند. برای ایجاد سلامت و حاصلخیزی طولانی مدت خاک خود، توصیه می کنیم از کودهای آلی دانه ای استفاده کنید. مکمل با کودهای محلول در آب تضمین می کند که گیاهان شما در هنگام رشد فعال مواد مغذی مورد نیاز خود را دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *